- To cudowne uczucie, móc 70 lat po rozpoczęciu tak tragicznych wydarzeń nieść przesłanie pokoju w mieście stanowiącym centrum Europy - powiedział Valery Giergiev, światowej sławy dyrygent, który poprowadzi dziś pod Wawelem niezwykły koncert wieńczący obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
O godz. 18.30 w kościele śś. Piotra i Pawła wystąpi World Orchestra for Peace. 72 muzyków reprezentujących 5 kontynentów wykona V Symfonię cis-moll Gustawa Mahlera, zwaną "Orędziem miłości w nieczułych czasach" . Poprzedzi ją światowa prapremiera "Preludium dla Pokoju" Krzysztofa Pendereckiego.

Maestro oszczędnie wypowiadał się na temat nowego dzieła. - Muzyka jest absolutem, nie można jej opisać. Jedyne czego jestem pewien w tej chwili, to fakt, że utwór jest odmienny od tych, które do tej pory stworzyłem - wyznał na samym wstępie prof. Penderecki, który dzień przed premierą był w wyśmienitym humorze .

Można z tego wywnioskować, że z dzieła jest zadowolony. - To oczywiste, że się cieszę - przyznał. - W końcu pierwszym wykonawcą mojej nowej kompozycji będzie jeden z najwybitniejszych dyrygentów na świecie, Valery Giergiev. Początkowo miałem dylemat, czy ma to być fanfara czy preludium. Orkiestra zdecydowała właściwie za mnie. Będzie to wolny utwór na instrumenty dęte o charakterze majestatycznym. Ale nie żałobny, przeciwnie, bardzo radosny - zdradził jeszcze maestro.

Kompozytor zwierzył się również ze swoich obaw. - Trudno powiedzieć, jak preludium zabrzmi w kościele śś. Piotra i Pawła. Zabytkowa świątynia jest piękna. Jej architektura jednak sprawia, że wytwarza się charakterystyczny pogłos, a tego chciałbym uniknąć - dodał jeszcze Penderecki.

Żadnych obaw nie miał za to Charles Kayne. - Myślę, że słuchając dzisiejszego koncertu wszyscy poczują ideę naszej orkiestry, a dzięki transmisji w CNN nasze przesłanie popłynie z Krakowa na cały świat - mówił dyrektor orkiestry. Choć nie ma już wolnych miejsc w kościele, w trzech Punktach Informacji Miejskiej (w pawilonie Wyspiańskiego, w wieży ratuszowej i przy ul. św. Jana) można jeszcze odbierać bezpłatne wejściówki do strefy na Rynku, gdzie na telebimie będzie pokazany koncert World Orchestra for Peace.

Wieczorny koncert poprzedzi oddanie hołdu bohaterom "Września" przy pomniku Armii "Kraków" na cmentarzu Rakowickim (godz. 11.45), msza św. w bazylice Mariackiej (godz. 13), uroczystości pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki (godz. 14.30) i wręczenie medali pamiątkowych weteranom na Rynku (godz. 16.45).

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!