Jesteś mieszkańcem gminy Zawoja? Wkrótce na twój telefon zadzwoni komputer, za pomocą którego władze gminy poinformują Cię o idących w stronę Babiej Góry kataklizmach pogodowych, brakach w dostawie prądu czy najbliższej zbiórce śmieci. Zawoja kupiła nowy system informatyczny, który pozwoli urzędnikom lepiej porozumiewać się z mieszkańcami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Oczywiście nie będziemy ich tylko ostrzegać - mówią samorządowcy. - System będzie też zapraszał na liczne koncerty, festyny czy też darmowe badania.

Zawoja kupiła system do rozmów z mieszkańcami. Ludzie dowiedzą się szybciej, czy coś im nie grozi


- Nasza gmina idzie mocno do przodu - chwali się wójt Tadeusz Chowaniak. - Dlatego też w najbliższym czasie unowocześnimy sposób komunikacji z naszymi mieszkańcami.

Zdaniem wójta dotychczas o przerwie w dostawie prądu czy wody górale z Zawoi dowiadywali się z plakatów rozwieszonych na słupach we wsi. W identyczny sposób samorząd informował o zebraniach wiejskich.

- To było nieefektywne - twierdzi Chowaniak. - Po pierwsze takie ogłoszenia czytało mało osób, a po drugie o pewnych rzeczach nie da się informować w ten sposób. Jeśli dowiemy się, że nad Zawoję nadciąga trąba powietrzna, to nie zdążymy rozwiesić plakatów. Dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzić nowatorski system komunikacji.

System informatyczny instalowany pod Babia Górą nazywa się AlceTel. Jego centralnym punktem jest komputer, do którego wprowadzane są numery telefonów mieszkańców. Następnie wójt czy inny urzędnik może wpisać do niego komunikat, który potem trafi do setek gospodarstw domowych, których mieszkańcy nie zapłacą za to ani grosza.

- Informacje trafią do mieszkańców Zawoi w formie SMS-ów lub zwykłych telefonów na aparaty stacjonarne - mówi Joanna Rzepisko z firmy, która opracowała system. - W drugim wypadku pisemne komunikaty urzędników są zamieniane w głos, który następnie słyszą ludzie w swojej słuchawce. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że większość starszych osób nie ma komórek i gdyby nie to rozwiązanie, nie odbieraliby newsów.

Obecnie do bazy numerów babiogórskiego systemu dodawane są dane mieszkańców. Te znajdujące się w książce telefonicznej trafią tam bezpośrednio. Posiadacze komórek muszą jednak bezpłatnie zarejestrować się pod nr. kom. 503 503 733 lub wysłać SMS-a na nr 34222 (opłata według stawek operatora). Warto to zrobić, bo w zamian mieszkańcy będą dostawać cykliczne informacje nie tylko o zagrożeniach, ale też festynach, imprezach, a także utrudnianiach na drogach powiatu suskiego.

- Na wprowadzenie u siebie systemu zdecydowało się dotychczas kilkanaście gmin w Polsce - mówi Joanna Rzepisko. - Z tego osiem leży w Małopolsce. To m.in. Gorlice czy Bochnia. Wkrótce pewnie dołączą kolejne, bo koszt utrzymania systemu jest niski. Dla gminy wielkości Zawoja to tylko 1,6 tysiąca złotych rocznie. Takie pieniądze warto wydać dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!