Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szaflary. Mieszkańcy chcą, by powstała straż gminna. M.in. do walki ze smogiem

Łukasz Bobek
W Zakopanem straż miejska zajmuje się kontrolami pieców. Pobiera m.in. próbki popiołu do badania laboratoryjnego
W Zakopanem straż miejska zajmuje się kontrolami pieców. Pobiera m.in. próbki popiołu do badania laboratoryjnego Archiwum straży miejskiej w Zakopanem
Mieszkańcy gminy Szaflary chcą, żeby w ich gminiepowstała straż gminna. Liczą, że ta formacja pomoże w walce z dymiącymi kominami, a także osobami zaśmiecającymi otoczenie. Tymczasem sąsiedni Nowy Targ po likwidacji straży miejskiej uważa, że bez straży żyje im się lepiej.

Z pomysłem powołania straży gminnej w Szaflarach zwróciło się 30 osób, które podpisały się pod pismem w tej sprawie. Pismo skierowali do radnych gminnych i wójta Rafała Szkaradzińskiego. Autorzy pisma wskazują, że taka formacja jest potrzebna w gminie. Ich zdaniem nie ma kto zająć się w tej części Podhala problemem bezpańskich psów, dzikiego opróżniania szamb, czy spalania śmieci, w tym pozostałości po produkcji garbarskiej.

- Faktycznie takie pismo dotarło do naszego urzędu. Wraz z radnymi uznaliśmy, że ostateczną decyzję podejmiemy po spotkaniach wiejskich z mieszkańcami całej gminy. Zobaczymy, co inni mieszkańcy myślą o tym pomyśle - mówi Rafał Szkaradziński.

Nie chce jednoznacznie powiedzieć, czy osobiście uważa, że straż gminna jest u nich potrzebna, czy nie. Dodaje jednak, że gdyby mieszkańcy oczekiwali tego, będzie się zastanawiał, jak zorganizować taką jednostkę i skąd wziąć na nią pieniądze. - Możliwe rozwiązania są różne. Np. powołanie straży gminnej we współpracy z jedną z sąsiednich gmin - dodaje wójt Szaflar. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w ginach Kościelisko i Poronin.

Gdyby doszło do zawiązania straży gminnej, potrzeba by zatrudnić minimum 3 osoby, zorganizować dla nich lokal, a także zakupić samochód.

Nowy Targ nie tęskni

Nie wszystkie samorządy uważają, że straż miejska czy gminna jest potrzebna.

- Nam generalnie likwidacja straży miejskiej wyszła na plus - tak ocenia ostatnie dwa lata Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W stolicy Podhala straż miejska przestała istnieć 1 grudnia 2015 roku. Zdecydowali o tym mieszkańcy miasta w referendum. - Na początku wydawało się, że będzie ciężko. Wielu wróżyło: zobaczycie, że niebawem będziecie powoływali znów straż miejską. Jednak nie wyszło najgorzej - ocenia Watycha.

Na plus burmistrz zalicza, że w budżecie miasta co roku zostaje blisko 900 tys. zł. Tyle bowiem rocznie wydawał Nowy Targ na utrzymanie jednostki, w której pracowało 12 osób.

- Poza tym mogę śmiało stwierdzić, że pracownicy wydziału ochrony środowiska urzędu poradzili sobie z kontrolami czystości i pieców. Jedynie, co wyszło na minus to sprawy związane z dzikim parkowaniem w mieście. Przedtem reagowała na to straż miejska. Teraz musi to robić policja, która jednak nieraz ma ważniejsze sprawy na głowie - dodaje Watycha.

Burmistrz jednak nie ma zamiaru reaktywować straży miejskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szaflary. Mieszkańcy chcą, by powstała straż gminna. M.in. do walki ze smogiem - Zakopane Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto