18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Starostwo Powiatowe 10 lat w UE

Artykuł sponsorowany
DPS w Szpęgawsku po wymianie pokrycia dachowego.
DPS w Szpęgawsku po wymianie pokrycia dachowego.
W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy europejskich, w ciągu tej dekady miasta naszego Powiatu zrealizowały wiele projektów infrastrukturalnych, społecznych i kulturalnych. Publikujemy wywiad ze Starostą Starogardzkim Leszkiem Burczykiem podsumowujący wyniki członkostwa w Unii Europejskiej.

W maju minęła 10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak Pan ocenia Polską akcesję do Unii?

- To bardzo ważna data oraz jeden z ważniejszych i przełomowych momentów dla naszej współczesnej historii. Dzisiaj, po dziesięciu latach, każdy z nas może zaobserwować wyraźny postęp cywilizacyjny i rozwój gospodarczy Polski oraz poszczególnych jej regionów.

Jakie Pańskim zdaniem zaszły najważniejsze zmiany w ciągu tych ostatnich 10 lat? Jakie korzyści z tego dla nas płyną?

- Jednym z najbardziej widocznych aspektów przystąpienia Polski do Unii są środki pomocowe dla samorządów, przedsiębiorców i rolników. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego oferuje poszczególnym samorządom wsparcie finansowe w ramach modernizacji i rozbudowy regionalnych systemów transportowych, infrastruktury ochrony środowiska oraz rozwoju infrastruktury społecznej. Polskie rolnictwo również otrzymało instrumenty pomocowe w formie Funduszy Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz na modernizację rolnictwa, tzw. skup interwencyjny i dopłaty bezpośrednie. Przystąpienie Polski do UE umożliwiło otwarcie nowych rynków zbytu dla polskich przedsiębiorstw. Wśród głównych korzyści w prowadzeniu działalności gospodarczej, jakie przyniosło członkostwo, można wymienić łatwiejszy dostęp do unijnych rynków, kapitału i nowoczesnych technologii oraz swobodny przepływ towarów i ludzi. Już w pierwszych latach naszej akcesji odnotowano dynamiczny rozwój branży rolno – spożywczej, gdzie wartość sprzedaży polskiej żywności do Unii wzrosła o 42%. Dynamiczny wzrost polskiego eksportu do UE przyczynił się do zdecydowanego wzrostu polskiego produktu krajowego brutto. Politycznym sukcesem Polski było uchwalenie kolejnego budżetu UE na lata 2007-2013, w którym przewidziano dla naszego kraju ponad 91 mld euro. Z otrzymanej pomocy skorzystaliśmy z dużą nawiązką. Bilans członkostwa pokazuje, że Polska wykorzystała swoją szansę lepiej niż inne nowo przyjęte do wspólnoty państwa naszego regionu. Dzisiaj jesteśmy liderem wzrostu gospodarczego. Po wejściu do Unii nasz PKB zwiększył się o połowę (48,7%). Polska - obok Słowacji - osiągnęła najlepszy wynik nie tylko wśród państw naszego regionu, ale także w całej UE. W 2009 r. Polska jako jedyne państwo członkowskie nie pogrążyła się w recesji. W latach 2008–2013 łączny wzrost PKB Polski wyniósł ponad 20%. Był to bezapelacyjnie najlepszy wynik w UE.

Kto według Pana najbardziej skorzystał w Polsce z faktu jej przystąpienia do Wspólnoty?

Polska wieś to największy beneficjent Unii Europejskiej. Od 2004 roku bezpośrednio lub pośrednio korzyści z funduszy unijnych uzyskało ok. 100 tys. przedsiębiorców. Do największych beneficjentów obecności Polski w Unii Europejskiej należą również samorządy. Jak wskazują dane, 38,5 proc. inwestycji, które uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2004–2006, było realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Z szacunków wynika, że stanowi to nawet 1/3 wszystkich wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2007-2011.

Czy Pańskim zdaniem decyzja z 2004 roku wzmocniła pozycję Polski w Europie?

Z perspektywy 10 lat widać, że Polska dokonała znaczącego awansu politycznego w Unii Europejskiej. W 2014 r. zamykamy pierwszą dekadę w UE jako silne i wpływowe państwo członkowskie, które umie bronić swoich interesów, ale jednocześnie działa w poczuciu odpowiedzialności za proces integracji europejskiej. Polska zdobyła silną pozycję polityczną i reputację kraju przewidywalnego i odpowiedzialnego. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji gospodarczej, stabilności politycznej w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego oraz wysokiemu poparciu Polaków dla integracji.

Czy nie uważa Pan, że pomimo niewątpliwych sukcesów i rozwoju gospodarczego mamy jednak w Polsce jeszcze wielu przeciwników Unii i tzw. eurosceptyków?

Dzisiaj jesteśmy bogatsi o doświadczenia ostatnich 10 lat i większość zdaje sobie sprawę, że nasza obecność w UE jest wyłącznie szansą, a nie gwarancją rozwoju. Pełne jej wykorzystanie zależy od wielu czynników mikro i makroregionalnych, konsekwentnej polityki gospodarczej oraz naszego zaangażowania. W najbliższych latach Polska ma być największym odbiorcą unijnych dotacji spośród państw przyjętych do wspólnoty w 2004 roku. Skorzystajmy więc z tych możliwości jakie daje nam członkostwo w Unii. Już w najbliższą niedzielę każdy z nas będzie miał okazję wykazać się dojrzałością obywatelską, udając się do urn wyborczych, aby wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, do czego gorąco Państwa zachęcam.

Środki Unijne dla Powiatu Starogardzkiego:

Powiat Starogardzki w latach 2004- I kw 2014 otrzymał środki z Unii Europejskiej w wysokości 22.775.144 zł,
z tego:
 
1) na inwestycje kwotę 11.471.375 zł :
 
- projekt "Przebudowa drogi powiatowej nr 2732G Ocypel -Drewniaczki",
- projekt "Budowa drogi nr 2407G łączącej powiat starogardzki z powiatem kościerskim"
- projekt "Oznakowanie turystycznych tras rowerowych w powiecie starogardzkim wraz z budową infrastruktury towarzyszącej"
- projekt "Poprawa infrastruktury oraz doposażenie w sprzęt medyczny SOR w Starogardzie Gd."
 
2) na rozwój gospodarki kwotę 374.451 zł

 -projekt "Powiat Starogardzki 2020- partnerstwo na rzecz rozwoju"
 
3) na edukację, poprawę dostępu do zatrudnienia kwotę 10.929.318 zł

m.in. projekty:
- "Z dodatkową wiedzą po indeksy- pozalekcyjne zajęcia w LO powiatu starogardzkiego",
- "Daj sobie szansę- bądź kompetentny"
- " Przedsiębiorczy Kociewiacy- rozwój kompetencji kluczowych wśród licealistów powiatu starogardzkiego"
- "Comenius"
- "Dobra kadra"
- "Start do kariery"
- "Akademia umiejętności dla pań"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto