Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdźcie trasy rowerowe w Będzinie i w Zagłębiu

sauer
Choć pogoda jeszcze nam nie sprzyja, miłośnicy dwóch kółek pomału przygotowują swoje rowery do sezonu. My przypominamy Wam o trasach rowerowych, które znajdują się w Będzinie, a także o ścieżka rowerowych w Zagłębiu. Co myślicie o naszych trasach rowerowych? Czekamy na Wasze komentarze.

W 2000 roku gmina Będzin przystąpiła do organizacji sieci tras rowerowych. Zostały one dobrane tak, by umożliwić turystom zwiedzanie wszystkich najciekawszych obiektów krajoznawczych oraz poznanie miejsc o uznanych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Wchodzą w skład sieci tras rowerowych w województwie śląskim - "Rowerem po Śląsku". W Będzinie mamy w sumie 6 tras rowerowych wykorzystujących naturalne ukształtowanie terenu o łącznej długości 32,4 km.

Trasa nr 1 ma długość 15 km. Granica z Dąbrową Górniczą - wzdłuż Czarnej Przemszy - skrzyżowanie "nerka" - Gzichów - Osiedle Zamkowe - wiadukt ul. Wolności - Las Grodziecki - Góra św. Doroty - zespół pałacowo-parkowy Ciechanowskich - Park Rozkówka - granica z Czeladzią - szlak czerwony.

Trasa nr 2 ma długość 11,9 km. Granica z Sosnowcem - wzdłuż Czarnej Przemszy - skrzyżowanie "nerka" szlak żółty, długość 3,2 km, a następnie szlakiem czerwonym do Góry św. Doroty, długość 6,1 km i dalej: rejon Cementowni Grodziec - Góra Parcina - Granica z Gródkowem, szlak żółty, długość 2,6 km.

Trasa nr 3 o długości 1,2 km. Dookoła kompleksu leśnego na Górze św. Doroty - szlak zielony.

Trasa nr 4 o długości 0,9 km. Przez szczyt Góry św. Doroty, szlak niebieski.

Trasa nr 5 o długości 4,3 km. Granica z Czeladzią - Baginiec - ul. A. Mickiewicza, Las Grodziecki ul. Modrzewiowa, szlak zielony, dalej trasa powrotna T-1 (czerwona przerywana) przez Las Grodziecki do ul. Wolności.

Trasa nr 6 o długości 3,8 km. Cementowni "Grodziec", ul. Kempy, kompleks leśny Góry Kijowej, granica z Gródkowem, szlak zielony. Swoje propozycje tras rowerowych mają również mieszkańcy. Jednym z nich jest Zbigniew Zębik z Rogoźnika.

Jaworzno

Amatorzy dwóch kółek bez wątpienia powinni odwiedzić Jaworzno. Od ponad roku czeka tam na nich 277 kilometrów ścieżek rowerowych. Mają różne skale trudności i przebiegają przez każdą dzielnicę miasta. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę starym szlakiem z Podłęża przez las na Osiedle Stałe, a później po ścieżce rowerowej pod Elektrownię Jaworzno III. Zaś droga powrotna biegnie przez las wzdłuż zalanych terenów, gdzie wędkarze łowią ryby, mieszkają kaczki i łabędzie.

Sosnowiec

Spotykamy się na rynku w dzielnicy Modrzejów. To miejsce od północy graniczy z Dębową Górą, od wschodu z Niwką a od południa i zachodu Mysłowicami, którą to granicę wyznacza przepływająca tutaj Czarna Przemsza, łącząca się następnie w historycznym miejscu z Białą Przemszą, tworząc w ten sposób Przemszę.To połączenie rzek stało się wizualnym symbolem Sosnowca, odzwierciedlonym w elementach herbu i na fladze. Tu warto zobaczyć cmentarz żydowski czyli kirkut przy ul. Pastewnej i Bożniczej. Jego początki datowane są na XVIII wiek. Bulwarami dojeżdżamy do miejsca zwanego Trójkątem Trzech Cesarzy. To teren, gdzie od 1846 roku do pierwszej wojny światowej zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw, które dokonały rozbioru Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nazwa Trójkąt Trzech Cesarzy powstała po 1871 roku gdy doszło do zjednoczenia Niemiec i miejsce to, pozostając nadal na granicy Królestwa Prus, stało się jednocześnie punktem granicznym Cesarstwa Niemiec. Linie graniczne biegły rzekami: Białą Przemszą, Czarną Przemszą oraz Przemszą. Obecnie są to tereny miast: Mysłowice (dzielnice Brzęczkowice i Słupna) oraz Sosnowiec (dzielnice Modrzejów i Jęzor). Do czasu zakończenia I wojny światowej miejsce to było znane niemal w całej Europie. Po rzece pływały nawet dwa niewielkie parostatki wycieczkowe. Kontynuując naszą wycieczkę docieramy nad sosnowieckie zbiorniki wodne. Na szczególną uwagę zasługuje staw Hubertus oraz popularnie nazywane Stawiki. Latem miejsce do kąpieli , wiosną do obserwacji przyrody. Zostawiając stawy docieramy do Stadionu Ludowego przy ulicy Kresowej 1. Stadion otwarty został w październiku 1956 roku. Tutaj rozgrywa swoje mecze drużyna Zagłębie Sosnowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto