Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale.Tutaj pobiegasz na nartach! [Przewodnik po trasach dla biegaczy narciarskich]

Tomasz Mateusia, Łukasz Bobekk
Bogdan Nowak
Pod Tatrami mamy prawdziwą eksplozję "justynomanii". Dzięki trwającemu już od dobrych kilku sezonów paśmie sukcesów Justyny Kowalczyk Polacy pokochali biegi narciarskie. Ich uczucie nie odzwierciedla się jednak tylko tym, że co niedziele ściskają przed telewizorem kciuki patrząc na efektowne finisze zawodniczki z Kasiny Wielkiej. Mieszkańcy Podhala postanowili coś dla nowej miłości rodaków zdziałać. W tym sezonie pod Tatrami powstało prawie 100 kilometrów tras biegowych dla amatorów!

Ten rok bez wątpienia przejdzie do historii. Po latach waśni i kłótni mieszkańcom wielu miejscowości udało się wreszcie dojść do porozumienia i wytyczyć na zaśnieżonych polach wokół swoich wiosek i miast pętle, po których mogą śmigać narciarze. Jest ich tyle, że każda osoba, która chce wybrać się na małą przebieżkę, może mieć spory zawrót głowy przy wyborze trasy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć mały "biegówkowy informator" i pomóc miłośnikom narciarstwa w podjęciu decyzji, dokąd wybrać się na przebieżkę.

Jak grzyby po deszczu rośnie liczba miejsc, gdzie można śmigać na biegówkach. Chcemy Wam je pokazać

1. Zakopane

Trasa na Górnej Równi Krupowej. Na pomysł wytyczenie pętli w tym miejscu wpadła przed kilkoma laty Zofia Kiełpińska z zakopiańskiego magistratu. Dlatego teraz, gdy tylko leżącą o rzut beretem od Krupówek Równię pokryje śnieg, pojawia się na niej kręta czterokilometrowa trasa. Nie jest ona zbyt wymagająca, więc jej pokonanie nie sprawi trudności nawet początkującym. Po pętli można biegać stylem wolnym oraz - dzięki temu, że co pewien czas przejeżdża po niej specjalny ratrak, który tyczy w śniegu specjalne tory - także stylem klasycznym. Największą zaletą tego miejsca jest jednak to, że dzięki sztucznemu oświetleniu - z ulicznych latarń - można tu biegać po zmroku. W pobliżu nie ma, niestety, ani jednej wypożyczalni nart.

Trasa na terenie COS. Profesjonalnie przygotowana trasa o długości ok. 3 kilometrów od czasu do czasu gości nawet samą Justynę Kowalczyk. Teraz jednak, gdy wielka mistrzyni "bije" kogo może na świecie, po pętli Centralnego Ośrodka Sportu może biegać każdy. Najpierw co prawda trzeba zakupić bilet wstępu (5 zł), ale w zamian możemy zmierzyć się z dosyć trudnym szlakiem z licznymi przewyższeniami. Poza tym roztacza się piękny widok na Wielką Krokiew.
W pobliżu trasy działają też dwie wypożyczalnie nart i mała kawiarenka (w pawilonie przy torze lodowym).

Trasa w rejonie Wielkiej Krokwi. Kilkaset metrów obok trasy COS biegacze naprawdę mogą rozwinąć skrzydła. Przed kilkoma tygodniami po prawej stronie Wielkiej Krokwi powstała długa na 5 km trasa biegowa, która prowadzi przez pagórek Olimp, Dolinę Białego i Drogę pod Reglami. Codziennie po trasie przejeżdża specjalistyczny ratrak. Można tam więc zupełnie za darmo biegać zarówno "klasykiem" jak i łyżwą. Wypożyczalnie sprzętu są stosunkowo niedaleko (te same co w przypadku trasy COS-u), a karczmę mamy dosłownie po sąsiedzku. Na herbatkę po przebieżce zajrzy tam zapewne wiele osób. Nie będzie w tym nic dziwnego bo opisywana trasa jest jedną z bardziej wymagających (ma homologację Polskiego Związku Narciarskiego), a liczne podbiegi i zjazdy potrafią zmęczyć.

Pętla na Harendzie. Czterokilometrowa trasa wytyczona jest po lewej stronie wyciągu na zakopiańskiej dzielnicy Harenda. Biegnie zboczem Gubałówki. Warto się z nią zmierzyć chociażby ze względu na przepiękną panoramę Tatr, jaką można podziwiać w trakcie truchtu. Wypożyczalnia nart i karczma znajduje się na terenie wyciągu.

2. Kościelisko

Trasa na Chotarzu. To najnowszy nabytek górali. Powstała po tym, jak ponad 30 właścicieli gruntów zgodziło się za darmo użyczyć swoich gruntów dla biegaczy. Trasa w sumie liczy ok. 10 kilometrów i jest codziennie przygotowywana przez ratrak. Nie jest ona trudna, choć momentami zdarzają się podjazdy, które słabo wprawionym podniosą tętno. Można tam spotkać biegającego z dzieciakami Józefa Łuszczka, byłego mistrza świata w narciarstwie klasycznym z 1978 roku, a przy odrobinie szczęścia także Sebastiana Karpiela Bułeckę, z zespołu Zakopower.
Trasa jest bezpłatna. Przy starcie znajduje się wypożyczalnia nart i mały parking. W odległości ok. 200 metrów jest regionalna karczma.

Trasa w Kirach. Mierzy ok. 4 kilometrów. Znajduje się przy stadionie biathlonowym w Kirach. Cały teren, obejmujący także strzelnicę, zajmuje ok. 2 hektary powierzchni. Biegacze mogą korzystać z tej atrakcji zupełnie za darmo. Nie powinni mieć problemów z podjazdami, bo trasa jest w większości płaska. Jednak czasami zdarzają się dosyć ostre zakręty. Trasy są przygotowane pod technikę łyżwową, stosowaną przy biegach biathlonowych. Przy stadionie znajduje się parking. Przy drodze zaś dojazdowej do Kir mamy wypożyczalnię nart i karczmy.

_Trasa na Siwej Polanie._W tym roku ma ok. 4 kilometrów. To bardzo malowniczo położona trasa dla niewymagających narciarzy amatorów. Gdy spadnie świeży śnieg, urząd gminy w Kościelisku przygotowuje ją ratrakiem. Przy parkingu na początku trasy można napić się gorącej herbaty lub kawy.

3. Czerwienne

W tej miejscowości jest najkrótsza trasa pod Tatrami, która ma tylko półtora kilometra. Nie oznacza to jednak, że nie warto się do Czerwiennego wybrać. Pętla jest urozmaicona podjazdami, ale nie ma śladu do "klasyka". Przed południem może na niej panować też spory tłok. W pobliżu znajduje się szkoła podstawowa i uczące się w niej dzieci często mają narciarskie lekcje wychowania fizycznego. Uwaga! W pobliżu nie ma wypożyczalni nart. O sprzęt trzeba więc zadbać wcześniej.

4. Obidowa

Tutaj dla biegaczy przygotowano 2 kilometry tras. Zaczynają i kończą się one w okolicach wyciągu narciarskiego "Mlekodaj". Nie ma tu śladu do "klasyka". Wypożyczalnia nart na miejscu.

5. Rabka

Tu podobnie jak w Zakopanem można biegać nocą! Trasę biegową o długości 3 km wytyczono w uzdrowisku po alejkach w miejskim parku. Szlak nie jest wymagający więc poradzi sobie z nim każdy. Jest tu ślad do stylu klasycznego. W pobliżu wypożyczalnia nart i kawiarnia.

6. Nowy Targ

Przed wami prezentacja najdłuższej trasy biegowej na Podhalu. Zaczyna się ona na lotnisku i ciągnie, aż przez 15 kilometrów! Co prawda zbyt wielu podbiegów tu nie ma, ale ten mankament nadrabiają widoki... Przez cały trucht można podziwiać majestatyczne Tatry oraz przyrodę rezerwatu Bór na Czerwonym. Całość obiektu w dobrym stanie utrzymuje ratrak, który znaczy ślad do biegu techniką klasyczną. W pobliży nie ma wypożyczalni nart, ani punktu gastronomicznego.

7. Jurgów

W spiskiej miejscowości z powodzeniem mogą meldować się zarówno kompletni amatorzy, jak i zaawansowani miłośnicy biegówek. Na długiej, ponad czterokilometrowej, krętej pętli jest sporo podbiegów i zjazdów. Da się tu biegać klaskiem i stylem wolnym. Trasa rozpoczyna się przy miejscowym ośrodku narciarskim. Tam też znajdziemy wypożyczalnię i karczmę.

8. Białka tatrzańska

Trasy na Kotelnicy Białczańskiej. W królestwie narciarzy zjazdowych, pomyślano także o biegaczach. W jednym z największych ośrodków narciarskich na Podhalu utworzono dwie trasy narciarskie. Jedna dwukilometrowa znajduje się na terenie ośrodka Kotelnica Białczańska. Druga, dłuższa, bo licząca ok. 8 kilometrów, biegnie od górnej stacji Kotelnicy w stronę Nowego Targu. Na stacji znajdziemy parking, wypożyczalnię sprzętu, a także kilka restauracji.

Trasy pod grapą. To jedna z najdłuższych ścieżek na Podhalu. Wytyczona została pomiędzy ośrodkami narciarskimi Bania a Kaniówka, kręta trasa kusi wielu amatorów biegówek. Nie ma tu podbiegów, ale za to można podziwiać piękne widoki na wieś. Przy trasie liczne wypożyczalnie sprzętu i kawiarnie.

9. Czorsztyn

Trasy na stacji Czorsztyn-ski. Tamtejsi mili ludzie przygotowali ofertę nie tylko dla zjazdowców, ale i dla biegaczy. Znajduje się tam ośmiokilometrowa trasa dla biegaczy. Trasa zaczyna się na dolnej stacji i biegnie w stronę Krośnicy. Druga opcja zaprowadzi narciarza pod pomnik "Organy" Władysława Hasiora na Snozce. Trasy są ratrakowane. Na stacji znajduje się parking, wypożyczalnia sprzętu i restauracja.

10. Zawoja

Trasa pod Babią Górą powinna zadowolić gusta głównie bardziej doświadczonych biegaczy. Trzykilometrowa pętla ma bowiem sporo naprawdę stromych wzniesień i zjazdów. Całość świetnie utrzymana przez ratraki, które oczywiście tyczą po pętli ślad do "klasyka". Początek ścieżki rozpoczyna się w okolicach stoku Mosorny Groń, gdzie znajduje się też wypożyczalnia sprzętu.

Jeśli nie zostały podane ceny za korzystanie z trasy, oznacza to, że trasy są za darmo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podhale.Tutaj pobiegasz na nartach! [Przewodnik po trasach dla biegaczy narciarskich] - Zakopane Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto