Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale: Pod Tatrami jest więcej bezrobotnych

Beata Szkaradzińska
Na koniec grudnia 2011 roku w powiecie nowotarskim, liczących ponad 180 tysięcy ludności, było zarejestrowanych 7847 bezrobotnych, w tym 3810 kobiet, z tego tylko 1191 z prawem do zasiłku. Aż 5008 bezrobotnych to osoby z wiosek. W tym samym czasie przed rokiem w sumie bez pracy pozostawało 7942. Jest więc całkiem dobrze... W sąsiednim powiecie tatrzańskim, liczącym 68 tysięcy osób, niestety poszerzają się szeregi bezrobotnych. - Na koniec 2010 roku bez pracy było 2807 osób, z końcem zaś 2011 r. już 3175 osób - wyjaśnia Jan Gąsienica Walczak, szef PUP w Zakopanem.

Część bezrobotnych pracuje jednak "na czarno", a zatrudnieni są jedynie dla ubezpieczenia zdrowotnego.

- My im zawsze uświadamiamy, że nie jest to sposób na życie i warto mieć umowę o pracę - podkreśla Bogusława Pajerska, zastępca dyrektora PUP w Nowym Targu.
Na terenie Nowotarszczyzny problem bezrobocia jest złożony, bowiem aż 7262 zarejestrowanych bezrobotnych to osoby z uprzywilejowanej grupy tych w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to osoby do 25 roku życia, te powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego, bez kwalifikacji, bez wykształcenia średniego, kobiety, które nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka, samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko, a także niepełnosprawni, czy osoby po odbyciu kary więzienia.

- Te osoby korzystają z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Pracy, które są w większości dla nich przeznaczane. Organizowane są dla nich także szkolenia, rozmowy, terapie, doradztwo. Wszystko po to, aby odnalazły się na rynku pracy - wyjaśnia Pajerska.

Pracownica PUP w stolicy Podhala nie ukrywa, że jest i dobra wiadomość. W tym roku ma być o 7 procent więcej środków niż w poprzednim na aktywizację zawodową tej grupy.

Warto zaznaczyć, że zdecydowanie najwięcej osób poszukujących pracy na terenie powiatu nowotarskiego to osoby z wykształceniem zawodowym. Jest ich w sumie 4679, w tym 1896 kobiet. Dominują wśród nich długotrwale bezrobotni (3605). Część z nich pracuje jednak na czarno.

Bezrobotni to też młodzi do 25 roku życia (2417) oraz po 50 roku życia (1388 osób). Bez kwalifikacji zawodowych jest zarejestrowanych 2448 bezrobotnych, a niepełnosprawnych 272.

W minionym roku nowotarski PUP dysponował 1318 ofertami pracy, a w 2010 - 1756. Zdecydowanie najtrudniej pracę znaleźć osobom bez zawodu, ale także sprzedawcom, robotnikom budowlanym. Tych było zarejestrowanych najwięcej.

W powiecie tatrzańskim zdecydowanie najwięcej osób szuka pracy w turystyce, a równocześnie najwięcej jest bezrobotnych w tej branży. W chwili obecnej jednakże - mimo tego, że jest to przecież szczyt sezonu, ofert w PUP w Zakopanem brakuje.

Miesiąc po wyborach a były senator Skorupa nadal nie pousuwał z Podhala swoich wyborczych plakatów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto