Estakada wymaga pilnego remontu - to jest pewne Estakada wymaga pilnego remontu - to jest pewne

Estakada wymaga pilnego remontu - to jest pewne. Pierwsze prace ruszą za miesiąć (© fot. Przemysław Bolechowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W październiku ruszą prace remontowe przy pierwszej z trzydziestu podpór podtrzymujących zakopiańską estakadę biegnącą nad placem pod Gubałówką. Na szczęście ekspertyza budowlana estakady wykazała, że konstrukcja żelbetowa obiektu jest w lepszym stanie niż początkowo sądzono. Wystarczy remont zewnętrznych części betonowych.

Na wyremontowanie całej estakady potrzeba będzie aż 10 mln zł. Pieniądze na ten cel znajdą się w ramach budowy tzw. obejścia Zakopanego, które połączy stację narciarską na Polanie Szymoszkowej ze Skibówkami i Krzeptówkami.

Do starostwa tatrzańskiego dotarła już kompletna ekspertyza estakady. Badania konstrukcji wykonali specjaliści z Politechniki w Gliwicach.

- Pobierano próbki betonu z głębokości dwudziestu centymetrów - tłumaczy Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański, który zarządza tym obiektem. - Okazało się, że estakada nie jest w tak złym stanie jak to niektórzy oceniali. Dlatego na remont obiektu potrzeba będzie znacznie mniej pieniędzy niż wcześniej zakładaliśmy. Jeszcze w tym roku ruszy remont generalny jednej z podpór. Wtedy to już na sto procent dowiemy się w jakim stanie są betonowe filary, na których wspiera się estakada.
W przyszłym roku ruszy etapowo remont kolejnych elementów estakady. Pieniądze na prace wyłoży Urząd Marszałkowski, miasto Zakopane i powiat tatrzański. Remont jednej podpora pochłonie ok. 200 tys. zł.

W przyszłości estakada ma być częścią projektowanego obejścia Zakopanego. Koszt budowy nowej obwodnicy wyniesienie łącznie z remontem estakady 30 milionów zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!