(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na dworze coraz zimniej. Włączamy więc ogrzewanie. Zapominamy jednak, że nowoczesne grzejniki mogą pracować w wersji podstawowej lub uzupełnionej o dodatkowe funkcje.

"Wyposażenie dodatkowe" większości z nas kojarzy się przede wszystkim z samochodem, warto jednak wiedzieć także, co możemy podłączyć do grzejnika.

Czytaj także: Czym ogrzewać mieszkanie, by było bezpiecznie?

Grzałka

Elektryczna grzałka to prosty sposób, by drabinkowy grzejnik łazienkowy mógł dogrzewać pomieszczenie i pełnić rolę suszarki do wilgotnych ręczników także poza sezonem grzewczym. Musimy tylko pamiętać, by odpowiednio dobrać moc grzałki do mocy grzejnika. Zasada jest prosta: moc grzałki nie powinna być większa od mocy grzejnika. Dobranie grzałki o większej mocy może szybko doprowadzić do zbyt dużego wzrostu temperatury (i ciśnienia) w grzejniku, a to grozi jego uszkodzeniem.

Termostat

Grzejnik płytowy czy żeberkowy przeznaczony do pomieszczeń o normalnej wilgotności - czyli do pokojów dziennych, sypialni, przedpokojów itd. - może pracować oszczędniej dzięki termostatowi. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy nastawioną na termostacie wielkość, np. 21 stopni Celsjusza, następuje ograniczanie przepływu gorącej wody przez grzejnik, a gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej wartości, zawór przepuszcza więcej wody - i wtedy jest cieplej. Termostat daje więc duży komfort cieplny, a jednocześnie sprawia, że system grzewczy jest oszczędny.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć dom przed zimą, żeby nie płacić wysokich rachunków?

Zawory odcinające

Zamontowanie zaworów odcinających przy podłączeniach grzejnika oszczędzi nam kłopotów, gdy instalacja grzewcza będzie wymagała poprawek. Wówczas nie trzeba będzie spuszczać wody z całej instalacji, wystarczy zakręcić zawory.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!