Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osada na górze Zyndrama. To będzie hit turystyczny Małopolski [ZDJĘCIA]

Edyta Zając
Monumentalna kamienna osada z epoki brązu będzie udostępniona turystom. Ma w przyszłości przyciągać pasjonatów z całego świata. Warownia wykopana w Maszkowicach porównywana jest do starożytnych greckich Myken. To, według naukowców, najstarsza osada kamienna w naszej części Europy. Datowana jest na 1750 rok p.n.e.

Sensacja archeologiczna z Maszkowic (gmina Łącko) ma wielki potencjał turystyczny dla regionu. Eksperci z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedzili wczoraj stanowiska badawcze na Górze Zyndrama, gdzie rozpoczął się kolejny etap prac.

- To odkrycie spektakularne i unikalne w skali Polski. Ministerstwo kultury kładzie ogromny nacisk na to, by samorządy wykorzystywały potencjał dziedzictwa kulturowego. To może być motor lokalnego rozwoju - mówiła Paulina Florianowicz, dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. Wtórował jej Bartosz Skaldawski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- To odkrycie o znaczeniu ponadregionalnym, a nawet europejskim. Niewątpliwie związki mieszkającej tu w epoce brązu ludności z kulturą mykeńską z obszaru basenu Morza Śródziemnego stanowią dodatkowo o wyjątkowej wartości tego miejsca - podkreślał.

Z sensacji archeologicznej cieszy się Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko, przekonany, że odkrycie przyciągnie tłumy.

- To miejsce oprócz walorów widokowych kryje niezwykłe tajemnice. Mam nadzieję, że będzie to miało realny wymiar dla naszej społeczności. Żeby tak się mogło stać zamierzamy przygotować konkretny produkt turystyczny - mówi wójt Łącka. Poseł Arkadiusz Mularczyk wspólnie z samorządem opracowuje koncepcje promocji prehistorycznej osady. - Myślimy o stworzeniu muzeum. Być może nawiążemy kontakt z podobnymi miejscowościami na świecie, żeby czerpać z ich doświadczeń, jak wykorzystali potencjał do rozwoju turystyki. Chcemy, by przyjeżdżali tu turyści z całego świata - mówi poseł.

Mykeny nad Dunajcem
Badacze pod kierunkiem dra hab. Marcina Przybyły z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli, że w epoce wczesnego brązu Górę Zyndrama w Maszkowicach zamieszkiwała społeczność, która przywędrowała tutaj z południa. Zbudowali najstarszą w tej części Europy warownię, otoczoną kamiennym murem. Trudnili się hodowlą zwierząt, uprawiali pszenicę. Gliniane figurki wykopane w ostatnim czasie, świadczą o związkach tej ludności z kulturą mykeńską.

- Przypuszczamy, że oddawali cześć bogini, która opiekowała się rodziną i domowym ogniskiem. To na razie spekulacje - zaznacza dr Przybyła.

Tegoroczne badania mogą przynieść kolejne, sensacyjne odkrycia. Potrwają do 23 sierpnia. W tym roku mieszkańcy mogą obserwować pracę archeologów. Pierwsze badania archeologiczne w Maszkowicach sięgają początku XX w. W oparciu o miejscowe przekazy szukano wówczas legendarnego grodu rycerza Zyndrama, od imienia którego nazwano wzniesienie. Zamiast średniowiecznej, odkryto ślady osady z epoki brązu.

ZOBACZ TAKŻE: Egzotyczne wakacje. Jak przygotować się do podróży?

źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto