Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olimpijskie ultimatum: albo umowy, albo... wylot

Tomasz Mateusiak
Maciej Zubek
Szantaż czy jasne zasady? Niezależnie od tego jak interpretować decyzję komitetu przygotowującego Kraków do starań o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku jedno jest jasne. Zakopane ma od dziś tylko 11 dni na podpisanie wstępnych umów z właścicielami działek, po których za 9 lat mieliby ścigać się biegacze narciarscy biorący udział w polskiej olimpiadzie. Jeśli 15 stycznia dokumenty do Krakowa nie dotrą, olimpijskich biegów pod Tatrami nie będzie. Dostanie je Mszana Dolna, Bukowina Tatrzańska lub Nowy Targu.

Zakopane niemal na starcie może stracić szansę na rozegranie u siebie części dyscyplin igrzysk olimpijskich, o które zamierza ubiegać się Kraków. Pod Giewontem od kilkunastu lat trwają bowiem zabiegi o utworzenie profesjonalnej pętli dla biegaczy narciarskich. Niestety, przez opór właścicieli gruntów, na których trasy mają być zlokalizowane, z tematem tym nie może sobie poradzić już drugi burmistrz. M.in. z tego powodu Zakopane cztery razy przegrało starania o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Zakopane musi do 15 stycznia podpisać umowy z właścicielami ziemi pod trasy biegowe

- Czasu na dalsze negocjacje z właścicielami gruntów w okolicach skoczni i drogi pod Reglami (tam ma powstać trasa biegowa) nie mamy - przyznaje burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. - Członkowie komitetu aplikacyjnego z Krakowa przekazali nam, że mamy czas tylko do 15 stycznia. Jeśli do tego terminu nie przekonamy właścicieli gruntów pod trasą, by na piśmie podpisali z nami wstępne umowy na dzierżawę ich terenów, to stracimy ewentualne olimpijskie biegi.

Tak krótki termin bardzo zaskoczył zakopiańskich radnych. Pojawiły się wśród nich głosy, że takie ultimatum nie jest niczym innym jak szantażem Krakowa, który tak naprawdę nie chce oddawać połowy olimpiady do Zakopanego i szuka pretekstu, by imprezom się nie dzielić.

- To nieprawda - mówi Jagna Marczułajtis, pochodząca z Poronina posłanka Platformy Obywatelskiej, która jest przewodniczącą komitetu aplikacyjnego "Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022". - Rzeczywiście, Zakopane ma termin do 15 stycznia, ale to nie żaden szantaż tylko zwykła konieczność. By starać się o olimpiadę w 2022 roku wkrótce musimy złożyć w
Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim pierwszą aplikacje. By mieć szanse na igrzyska, muszą tam być mocne dokumenty pokazujące, że jesteśmy w stanie tę imprezę zrobić. Trzeba było wziąć pod uwagę możliwość, że Zakopanemu w negocjacjach powinie się noga. Na taki wypadek musimy mieć wyjście awaryjne, czyli czas na rozmowę z innymi samorządami, na terenie których zbudujemy trasy biegowe.

Jak dodaje posłanka, jako rodowita góralka marzy jednak, by Zakopanemu udało się z powodzeniem zakończyć negocjacje. - Całym sercem tego burmistrzowi Majchrowi życzę - mówi. - Zresztą z tego co słyszałam, rozmowy są już na finiszu.

- To prawda. Jestem optymistą i twierdze, że zdążymy do 15 - przyznaje Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Obecnie mamy już podpisane umowy z kilkoma właścicielami gruntów. Kolejne parafujemy na dniach. Najważniejsze, że nikt z właścicieli nie powiedział kategorycznego nie. Przed nami historyczna szansa, jeśli ją zmarnujemy, Zakopane straci olimpiadę.

Równie optymistyczna co Majcher, jest Zofia Kiełpińska, naczelnik wydziału sportu i turystyki w zakopiańskim magistracie.

- Rozmowy pod skocznią nie są łatwe, ale idą do przodu - mówi urzędniczka, która w przeszłości sama była biegaczką narciarską. - Przez chwilę myśleliśmy, by przenieść trasy biegowe na Bachledzki Wierch. Ostatecznie jednak odeszliśmy od tego pomysłu. Tylko pod Krokwią trasy narciarskie mogą bowiem spełnić olimpijskie standardy.

Negocjacyjna porażka, której boi się Zakopane, ucieszy Nowy Targ, Mszanę Dolną lub Bukowinę Tatrzańską. Samorządowcy z każdej z tych miejscowości deklarują, że mogę budować u siebie olimpijskie trasy narciarskie choćby dziś. Co więcej, dla Zakopanego brak biegaczy może oznaczać całkowity brak olimpiady. Co prawda wstępnie planuje się zorganizować pod Giewontem także olimpijską rywalizację snowboardzistów czy narciarskich akrobatów, ale nie wiadomo czy komitet organizacyjny da te konkurencje miastu, na którym już raz się zawiodło.

Jeśli Zakopane nie zdąży parafować w terminie umów, biegi narciarskie na "polskiej" olimpiadzie odbędą się na nowotarskim lotnisku
Informacja o tym, że w sytuacji porażki Zakopanego biegi narciarskie na ewentualnej olimpiadzie "Kraków 2022" może dostać Nowy Targ, trochę zaskoczyła burmistrza miasta Marka Fryźlewicza. - Proszę mnie dobrze zrozumieć. Oczywiście bardzo chcielibyśmy mieć tę konkurencję u siebie i ja nawet zgłaszałem komitetowi olimpijskiemu gotowość przyjęcia dosłownie każdej olimpijskiej dyscypliny - mówi Fryźlewicz. - To jednak było już kilka miesięcy temu i od tego czasu nie było sygnałów, że jest coś na rzeczy. Nie życzę Zakopanemu porażki, ale gdyby tak się stało, można by zorganizować stadion biegowy w okolicach naszego lotniska. Same trasy pobiegłyby w stronę Gronia i Białki. W tamtym terenie są takie podbiegi, że trasa spełniałaby parametry olimpijskie. Z ich dzierżawą też problemów by nie było.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto