(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Olejowanie staje się coraz popularniejszą metodą konserwacji. Oleje do drewna to ekologiczna alternatywa dla lakierów.

Doskonale nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, zaś na rynku coraz częściej pojawiają się produkty bardzo uniwersalne, przeznaczone do każdego rodzaju drewna (np. najnowszy olej do drewna marki Drewnochron). Dzięki temu z łatwością można zaolejować zarówno drewno z gatunków krajowych, jak i egzotycznych, takich jak teak czy cumaru.

Czytaj także: Zalety drewnianej podłogi

Stosowanie oleju pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, wzmacnia jego kolor, połysk i uwydatnia słoje. Zaolejowane drewno starzeje się w szlachetny, estetyczny sposób. Olej wnika w głąb drewna, nie zatykając porów, dzięki czemu drewno może oddychać. Sprawdza się to m.in. w warunkach o zmiennej wilgotności (zabezpiecza przed gromadzeniem pleśni i grzybów) oraz na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne - takich jak tarasy czy meble ogrodowe. Oleje chronią również drewno przed działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami. Są ponadto niemal bezwonne i przyjazne dla środowiska.

Olejowanie wiąże się niestety również z koniecznością częstszej i - zwłaszcza w początkowym okresie - bardziej wymagającej pielęgnacji (służą do tego specjalne środki). Aby odnowić powierzchnię, wystarczy jednak pomalowanie jej kolejną warstwą oleju, bez konieczności cyklinowania. Olejowane podłogi są także mniej śliskie od lakierowanych.

Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, posiada za to właściwości antystatyczne - przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się. Drewno olejowane jest bardzo przyjemne w dotyku.

Czytaj także: Ekologiczny dom pachnący drewnem

Czas schnięcia, zużycie oleju oraz liczba warstw zależą już od rodzaju oraz zastosowania olejowanego drewna. Oleju nie należy nakładać na powierzchnie lakierowane lub woskowane.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Idea Decor (gość)

  Olejowane podłogi mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Lakier przeważa tylko w kwestii łatwiejszej konserwacji. A konserwacja olejowanej podłogi zależy od zastosowanego rodzaju oleju i użytkowania powierzchni. Zazwyczaj podłogi w normalnie eksploatowanych domach czy mieszkaniach konserwowane są co 2 lata.

  Mirka (gość)

  Olejowane podłogi mają też swoje wady. Tutaj http://www.mgprojekt.com.pl/blog/podloga-domu#axzz3Ks72CaEH można sobie poczytać o olejowaniu i lakierowaniu podłóg. Warto przeczytać ten artykuł za czym podejmie się ostateczną decyzję.