(© Tomasz Mateusiak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowy Targ chce uhonorować 43 sportowców rodem ze stolicy Podhala, którym udało się wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Tablica z ich nazwiskami ma stanąć przy pomniku hokeisty, który z kolei znajdzie się w parku miejskim, niedaleko hali lodowej.

- Chcemy do tego celu wykorzystać pusty postument stojący w parku - mówi burmistrz Fryźlewicz. - W przeszłości stało na nim popiersie Adama Mickiewicza. Potem zostało ono przeniesione w inne miejsce w parku. Wiosną na cokole stanie pomnik odlanego w brązie hokeisty. Większość naszych olimpijczyków, bo aż 38 grało w hokej. Na samym postumencie umieścilibyśmy natomiast tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich olimpijczyków. Oczywiście, jeśli w przyszłości znów na igrzyska pojechałby jakiś mieszkaniec miasta, jego personalia też trafiłyby na pomnik.

Pomnik sław sportu stanie przy hali lodowej. W Zakopanem zaś też tak chcą. Czy im się uda?


Zdaniem Fryźlewicza, cokół w parku to dobre miejsce na pomnik nowotarskiej idei olimpizmu. Znajduje się blisko miejskiego stadionu i hali lodowej - miejsc, które wszystkim kojarzą się ze sportem. Co ciekawe, jeśli pomysł zostanie zrealizowany, burmistrz Fryźlewicz wystawi pomnik m. in. jednemu ze swoim najbardziej zagorzałych politycznych wrogów - Gabrielowi Samolejowi.

Obecny opozycyjny radny, w przeszłości był bramkarzem reprezentacji Polski w hokeju. Z orłem na piersi rozegrał 108 spotkań, w tym na trzech zimowych igrzyskach olimpiskich w Sarajewie (84), Calgary (1988) i Albertville (92).

- Uważam, że miasto powinno honorować takie osoby - mówi Samolej. - Jednak moim zdaniem lepiej byłoby, gdyby burmistrz wybrał miejsce, które wcześniej proponowali mu radni z komisji sportu, czyli nowotarski rynek. To centralny i najważniejszy punkt w mieście, gdzie promocja hokeja znakomicie by się komponowała.

Głosy o uhonorowaniu wybitnych sportowców spod Tatr słychać także w sąsiednim Zakopanem. Tutaj jednak od 11 lat, gdy po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia muzeum sportu, nie udało się popchnąć tej sprawy do przodu ani o krok.

- Uważam, że idealnym miejscem do tego byłby budynek Czerwonego Dworu na Kasprusiach, skąd za niedługo wyniesie się przedszkole - rzucił niedawno miejski radny Maciej Wojak.

- To znakomity pomysł, chociaż uważam, że ten budynek i tak byłby za mały, by pomieścić wszystkie zbiory związane z naszymi sportowcami - zaznacza burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Jak dodaje burmistrz, na finiszu są rozmowy o utworzeniu pod Wielką Krokwią pomnika Stanisława Marusarza. - Jest na to zgoda rodziny, znalazł się także inwestor, który wyłoży pieniądze na pomnik. My z kolei myślimy o tym, by na ulicy Piłsudskiego, która dochodzi do skoczni, zrobić aleję gwiazd sportu - dodaje Majcher.


- Na cokole chcemy ustawić pomnik hokeisty, a pod nim tabliczkę z nazwiskami olimpijczyków - mówi Fryźlewicz


Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, znawca sportu, zaznacza, że chociaż pomysły sypią się ludziom jak z rękawa, nikt do tej pory nie zgłosił się do nich w tej sprawie. To właśnie muzeum ma największe zbiory dotyczące sportowców.


Zobacz zmagania zawodników w morderczym biegu z Ronda Kuźnickiego na szczyt Kasprowego Wierchu

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!