Obowiązkowa matura z matematyki, lżejsze tornistry i pierwsze sześciolatki w szkole - to tylko niektóre ze zmian, jakie zastaną uczniowie po wakacjach. W Krakowie z ok. 6 tys. sześciolatków naukę w szkole rozpocznie ok. 130 dzieci.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Obowiązek posyłania sześciolatków do szkół wejdzie w życie dopiero w 2012 roku, jednak już w tym roku rodzice mogli zapisywać je do szkoły. Na razie jednak nie korzystają chętnie z tej możliwości.

Poważne zmiany dotkną też uczniów kończących szkolną karierę. Matura z matematyki wraca jako obowiązkowy egzamin po 25 latach nieobecności. Według Marka Gawła, wicedyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie, matematyka na maturze to bardzo dobry pomysł. - To przecież królowa nauk. Uczniowi, który nie ma umiejętności matematycznego myślenia, trudno się uczyć innych przedmiotów - uważa Gaweł. I podkreśla, że maturzyści nie powinni mieć kłopotu ze zdaniem nowego egzaminu. - Poziom podstawowy określiłbym jako przyjazny dla uczniów - ocenia.

Jednak wielu maturzystów narzeka na takie zmiany. - Jestem humanistką i nie bardzo lubię przedmioty ścisłe - mówi Asia, uczennica III klasy XV LO w Krakowie. - Pewnie zdecyduję się na korepetycje. W szkołach pojawiły się także nowe przedmioty. Zamiast przysposobienia obronnego do szkół wchodzi edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie nie będą mieli zajęć na strzelnicy, zapoznają się z zagadnieniami z zakresu ratownictwa medycznego.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele wuefu mogą urozmaicać lekcje. Uczniowie nie będą musieli spędzać dwóch obowiązkowych godzin wychowania fizycznego w tygodniu w sali gimnastycznej. Mogą wybrać konkretną dyscyplinę sportu (jaką - ustali szkoła), brać lekcje tańca, jeździć na rowerze lub uprawiać pieszą turystykę. Zmiany czekają też uczniów na zajęciach z przygotowania do życia w rodzinie. Od tego roku szkolnego uczniowie będą obowiązkowo brać udział w lekcjach o życiu seksualnym człowieka i jedynie pisemny sprzeciw złożony przez rodziców w szkole może ich od tego zwolnić.

- Jednocześnie zachowane zostanie prawo rodziców i pełnoletnich uczniów do odmówienia uczestnictwa w zajęciach. - tłumaczy Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kolejne planowane nowości to odchudzenie tornistrów. Od września szkoły mają obowiązek zapewnić uczniom możliwość zostawienia w szkole części przyborów szkolnych.
Mają też zniknąć papierowe dzienniki. W ich miejsce pojawią się dzienniki elektroniczne. Nie oznacza to jednak, że już od jutra w szkołach nie będzie tradycyjnych dzienników. - Jeszcze przez jakiś czas się z nimi nie rozstaniemy, choć mamy już zakupiony program, by wprowadzić e-dziennik - mówi Gaweł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!