Wojewoda małopolski na razie nie wyciągnie konsekwencji w stosunku do zakopiańskiej rady miasta za to, że ta jako jedyna w Małopolsce uchyla się od podjęcia uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Radni po raz piąty już odrzucili uchwałę w tej sprawie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czytaj także: W Nowym Targu będzie nowe koło Platformy ObywatelskiejNie przestraszyli się wcześniejszego monitu od wojewody, który przypomniał radzie o obowiązkach i konsekwencjach jej grożących, jeżeli ich nie wypełnia. Wydział prawny wojewody wystosował do gminy pismo, w którym poinformował radę, że jeżeli nie przyjmie uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zastosuje sankcje przewidziane w ustawie o samorządzie gminnym (m.in. rozwiązanie rady i powołanie zarządu komisarycznego).

Na ostatniej sesji radni nie uchwalili programu o przeciwdziałaniu przemocy. Twierdzą, że zapisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie są złe. - Według zapisów tej ustawy wynika, że mnie nie wolno jest dziecka przytulić, bo to jest molestowanie, nie wolno mi go skarcić, zmienić światopoglądu, orientacji seksualnej - mówi radny Józef Figiel. - Z ustawy wynika, że skoro jest rodzina, to musi być w niej przemoc... Jestem przeciwny takiej ustawie.

Wiceburmistrz Mariusz Koperski jednak zauważa, że rada nie jest od tego, aby interpretować przepisy i ustawy. - Mamy prawo w państwie, w tym przypadku przyjętą ustawę, i obowiązkiem rady jest jego przestrzeganie - zaznacza wiceburmistrz. - Będziemy musieli poinformować wojewodę, że rada nie przyjęła uchwały i gmina nie ma programu przeciwdziałania przemocy.

Mirosław Chrapusta z wydziału prawnego wojewody mówi, że nie będą domagać się "siłowego" rozwiązania sprawy. - Przeanalizujemy sytuację z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i wystąpimy o wyjaśnienia i dodatkowe informacje o motywy takiego stanowiska radnych - mówi Chrapusta.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!