Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Zachodnia: na komisję marsz!

Monika Pawłowska,bob
Wojsko sprawdza, na ilu młodych ludzi może liczyć w przyszłości. Przed komisjami lekarskimi w powiatach wadowickim, oświęcimskim i chrzanowskim stanie w sumie 3554 osób, w tym 48 pań. Wczoraj ruszyła kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła pobór.

Mimo zniesienia obowiązkowej służby zasadniczej 19-letni mężczyźni oraz panie kończące naukę lub studiujące kierunki medyczne i weterynaryjne są zobowiązani do poddania się kwalifikacji. Dzięki niej będą mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Wszyscy zostaną przeniesieni do rezerwy, chyba że komuś zamarzy się zawodowa armia.
- W ubiegłym roku z tych trzech powiatów 25 panów zostało żołnierzami zawodowymi. To dużo - wyjaśnia ppłk Sławomir Gołota, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu.
Wojsko kusi mieszkaniami, zarobkami ( 2,5 tys. miesięcznie zarabia zawodowy szeregowy) i wysokimi dodatkami. Nie wszyscy jednak decydują się założyć mundur. W tej grupie jest Wojtek Godula z Wadowic, który wczoraj wcześnie rano stawił się przed komisją lekarską.
- Mam kategorię A, ale to nieważne, bo do wojska iść nie zamierzam - wyznaje 19-latek. - Myślę o pracy w budownictwie, chcę iść na studia, na politechnikę, a służba mogłaby mi pokrzyżować plany życiowe - dodaje młody chłopak.
Jego kolega Paweł też woli być studentem niż żołnierzem.
- Wśród znajomych jestem jednak wyjątkiem - śmieje się Paweł. - Kilku kolegów chce zakończyć edukację już teraz, bo twierdzą, że przy takim bezrobociu, jakie mamy w Wadowicach, wojsko daje pewność zatrudnienia - mówi przyszły student.
To już nie te czasy, kiedy poborowi unikali wojska, symulując choroby. Dziś każdy chce mieć kategorię A, gdyż to ważna informacja dla pracodawców.

Jak zostać żołnierzem zawodowym
płk Sławomir Gołota, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu:
Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca polskie obywatelstwo, niekarana, zdrowa, z kategorią A. Kandydat musi zaliczyć testy sprawnościowe. Żołnierz rezerwy zgłasza się do komendanta uzupełnień, który ustala, czy kandydat spełnia warunki. Po uzyskaniu zaświadczenia rezerwista składa wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej w WKU w Oświęcimiu, ul. Elizy Orzeszkowej 9, tel. 033 843 25 80.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto