Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska tworzy internetową bazę gospodarstw agroturystycznych

Piotr Odorczuk
Małopolski Urząd Marszałkowski chce postawić na agroturystykę. Urzędnicy przygotowują serwis internetowy, dzięki któremu turyści będą mogli łatwiej odszukać gospodarstwo agroturystyczne, spełniające ich wymagania.

Małopolski Urząd Marszałkowski chce postawić na agroturystykę. Urzędnicy przygotowują serwis internetowy, dzięki któremu turyści będą mogli łatwiej odszukać gospodarstwo agroturystyczne, spełniające ich wymagania.

- Agroturystyka jest naszym zdaniem idealną alternatywą dla wyjazdów zagranicznych - tłumaczy Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski. Jego zdaniem dodatkowym plusem jest to, że agroturystyczna oferta jest dużo tańsza niż wyjazd do ciepłych krajów, a atrakcje wcale nie są mniejsze.
Już teraz na stronie internetowej www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl jest baza danych, w której opisanych jest 150 gospodarstw. - Realizujemy pionierski na skalę ogólnopolską projekt kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, zgodnej z zasadami Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" - tłumaczy Elżbieta Kantor, dyrektorka Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim.

Ocenie poddane zostają m.in. oferowane usługi oraz ich jakość, rodzaj zakwaterowania. Na podstawie oceny obiekty otrzymują odpowiednie kategorie. - Dzięki temu turyści będą mogli łatwiej i szybciej odnaleźć spełniające ich wymagania gospodarstwo - mówi Krzysztof Lisowski, który w urzędzie zajmuje się projektem. Dziwi jednak mała liczba zamieszczonych w bazie danych gospodarzy. Małopolska jest agroturystyczną potęgą, ma ok. 2 tys. zarejestrowanych gospodarstw świadczących usługi turystyczne. Świadczy to tylko o tym, że urząd musi się jeszcze bardziej postarać, by dotrzeć do większej liczby właścicieli. - Faktycznie, 150 gospodarstw to niewiele - ocenia dr Arkadiusz Niedziółka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Większość gospodarzy nie jest zainteresowana dodatkową promocją, bo mają stałych klientów od lat - dodaje Niedziółka.

Wytłumaczeniem może być też niewiedza i nieskuteczna promocja projektu. - A ile kosztuje taka kategoryzacja? - pyta Robert Walczak, właściciel gospodarstwa agroturystycznego Białym Kościele pod Krakowem. - Nie słyszałem o tym nawet - dziwi się. Deklaruje jednak, że skorzysta z możliwości skategoryzowania swojej działalności, skoro teraz już wie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska tworzy internetową bazę gospodarstw agroturystycznych - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto