Małopolski Urząd Marszałkowski chce postawić na agroturystykę. Urzędnicy przygotowują serwis internetowy, dzięki któremu turyści będą mogli łatwiej odszukać gospodarstwo agroturystyczne, spełniające ich wymagania.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Małopolski Urząd Marszałkowski chce postawić na agroturystykę. Urzędnicy przygotowują serwis internetowy, dzięki któremu turyści będą mogli łatwiej odszukać gospodarstwo agroturystyczne, spełniające ich wymagania.


- Agroturystyka jest naszym zdaniem idealną alternatywą dla wyjazdów zagranicznych - tłumaczy Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski. Jego zdaniem dodatkowym plusem jest to, że agroturystyczna oferta jest dużo tańsza niż wyjazd do ciepłych krajów, a atrakcje wcale nie są mniejsze.
Już teraz na stronie internetowej www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl jest baza danych, w której opisanych jest 150 gospodarstw. - Realizujemy pionierski na skalę ogólnopolską projekt kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, zgodnej z zasadami Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" - tłumaczy Elżbieta Kantor, dyrektorka Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim.

Ocenie poddane zostają m.in. oferowane usługi oraz ich jakość, rodzaj zakwaterowania. Na podstawie oceny obiekty otrzymują odpowiednie kategorie. - Dzięki temu turyści będą mogli łatwiej i szybciej odnaleźć spełniające ich wymagania gospodarstwo - mówi Krzysztof Lisowski, który w urzędzie zajmuje się projektem. Dziwi jednak mała liczba zamieszczonych w bazie danych gospodarzy. Małopolska jest agroturystyczną potęgą, ma ok. 2 tys. zarejestrowanych gospodarstw świadczących usługi turystyczne. Świadczy to tylko o tym, że urząd musi się jeszcze bardziej postarać, by dotrzeć do większej liczby właścicieli. - Faktycznie, 150 gospodarstw to niewiele - ocenia dr Arkadiusz Niedziółka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Większość gospodarzy nie jest zainteresowana dodatkową promocją, bo mają stałych klientów od lat - dodaje Niedziółka.

Wytłumaczeniem może być też niewiedza i nieskuteczna promocja projektu. - A ile kosztuje taka kategoryzacja? - pyta Robert Walczak, właściciel gospodarstwa agroturystycznego Białym Kościele pod Krakowem. - Nie słyszałem o tym nawet - dziwi się. Deklaruje jednak, że skorzysta z możliwości skategoryzowania swojej działalności, skoro teraz już wie.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!