Noc Muzeów to impreza, która rokrocznie przyciąga prawdziwe tłumy Noc Muzeów to impreza, która rokrocznie przyciąga prawdziwe tłumy

Noc Muzeów to impreza, która rokrocznie przyciąga prawdziwe tłumy. (© Damian Kujawa)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bezpłatne Noce Muzeów, które cieszą się niezmiennie ogromną popularnością, mogą odejść w zapomnienie. Być może w przyszłym roku za wejście na wydarzenie trzeba będzie płacić. Problemem jest inna interpretacja przepisów podatkowych - niekorzystna dla placówek kulturalnych. W jej świetle organizacja darmowych imprez przez instytucje nie będzie opłacalna.

Sprawą zajął się „Dziennik Gazeta Prawna”. Dotychczas placówki kulturalne mogły w całości odliczyć VAT od wydatków, które ponoszą na rzecz promocji. Wiceminister finansów (w odpowiedzi na poselskie interpelacje) stwierdził jednak, że takie działanie jest niedopuszczalne. Ze 100% odzyskanego podatku instytucje będą mogły liczyć maksymalnie na kilkadziesiąt procent. Eksperci uznają, że nowa interpretacja przepisów uderzy przede wszystkim w muzea.

Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy w MVP TAX dla Dziennika Gazety Prawnej: Do 2016 r. nie było większych wątpliwości, że instytucje kulturalne mogą odliczyć cały podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki poniesione np. na organizację bezpłatnej Nocy Muzeów. Mam tu na myśli chociażby konieczność zatrudnienia ochrony czy opłacenie mediów.


Oprócz cyklicznej Nocy Muzeów problematyczne może być także zorganizowanie np. darmowych festiwali, bezpłatnych gal rozdania nagród itd. Do 2016 r. było jasne, że muzea mogą odliczyć VAT z takich wydarzeń. Teraz praktyka Krajowej Izby Skarbowej się zmieniła.

Rozliczenia z prewspółczynnikiemNajprawdopodobniej muzea będą musiały rozliczać się z Fiskusem przy pomocy tzw. prewspółczynnika. Ma to związek z odpowiedzią wiceministra finansów Pawła Gruzy z 13 czerwca b.r. na poselskie interpelacje nr 22403, 22396 i 22230 oraz z 5 czerwca na interpelację nr 22098. Minister uznał, że Noc Muzeów można traktować jako działalność gospodarczą. Dotychczas wydarzenie było postrzegane wyłącznie w kontekście działalności promocyjnej.

Zmiana interpretacji przepisów wpływa na konieczność modyfikacji sposobu rozliczania się muzeów z Fiskusem. Być może od nowego roku muzea będą musiały stosować tzw. prewspółczynnik. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Paweł Gruza zapewnił, że szef Krajowej Administracji Skarbowej przeanalizuje problem i zmodyfikuje interpretacje sprzeczne z aktualnym stanowiskiem MF.

Wojciech Pietrasiewicz: Fiskus uważa, że powinny one wyliczać tzw. prewspółczynnik, co oznacza, że często zamiast 100 proc. podatku odzyskają co najwyżej kilkadziesiąt proc. Straty te będą musiały powetować sobie, pozyskując większe dotacje z budżetu lub ograniczając koszty, np. rezygnując z organizacji imprez promocyjnych.


Ta ostatnia Noc MuzeówJeśli nowe stanowisko Fiskusa zostanie zaakceptowane, możliwe jest zupełne przeorganizowanie organizacji darmowych imprez przez placówki kulturalne. Mowa tu nie tylko o Nocy Muzeów, ale także o innych wydarzeniach mających wspierać działalność instytucji kultury. Najprawdopodobniej jedynym sensownym rozwiązaniem tego problemu będzie wprowadzenie odpłatności za zwiedzanie. Jak podkreśla Wojciech Pietrasiewicz, możliwe, że konieczne będzie wyeliminowanie innych przejawów nieodpłatnej działalności statutowej.

Jeśli Noc Muzeów będzie imprezą biletowaną, zakupione podczas trwania wydarzenia usługi lub towary mogą być uznane za bezpośrednio związane z działalnością opodatkowaną VAT. Organizacja odpłatnej imprezy nie może stanowić nieodpłatnej działalności statutowej. Z tego powodu formuła Nocy Muzeów – znana z ostatnich lat - najprawdopodobniej będzie musiała ulec zmianie.Jakie nietypowe muzeum w Polsce odwiedzić


ZOBACZ KONIECZNIE:

Hallo

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kermo (gość)

W tym kraju dokładnie wszystko roz.......ą. Każdą cenną inicjatywę uwalą ... Czas gasić światło