18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II w Częstochowie [archiwalne ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Jan Paweł II przed trzydziestu laty odbył drugą poelgrzymkę do Polski. W dniach 18-19 czerwca był w Częstochowie, na Jasnej Górze. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była spóźniona. O rok.

Papież Jan Paweł II bardzo chciał pielgrzymować na Jasną Górę już w 1982 roku, w 600. rocznicę przybycia do Częstochowy paulinów i oddania im - przez księcia Władysława Opolczyka - pod opiekę obrazu Matki Boskiej.

Z powodu stanu wojennego pielgrzymkę Jana Pawła II przełożono o rok. W czerwcu 1983 roku stan wojenny wprawdzie jeszcze obowiązywał, był już jednak zawieszony. Z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (18-19 czerwca) odnowiono aleję Najświętszej Maryi Panny.

Malowanie kamieni

c

- Wyszedłem z wojska, służbę obowiązkowo odbywałem po studiach, i pracowałem w Wojewódzkim Zarządzie Budownictwa - wspomina rok 1983 Krzysztof Kasprzak, który dużo później zrealizował filmy o częstochowskich pielgrzymkach Jana Pawła II. - Zarządzono pomalowanie elewacji wszystkich kamienic w alei Najświętszej Maryi Panny, którą papież jechał na Jasną Górę. Wtedy o farbę do malowania elewacji było bardzo trudno. Dlatego wydzielaliśmy ją. Po raz pierwszy od lat odmalowano kamienice. Takich porządków nie było nawet podczas pierwszej pielgrzymki papieża w 1979 r. - dodaje.

W podczęstochowskich Rudnikach rozbudowano lotnisko. Pyrzowice były wówczas w remoncie i Rudniki stały się portem międzynarodowym. Lądowały tu samoloty z dziennikarzami, którzy obsługiwali pielgrzymkę Jan Pawła II. Papież jednak przyleciał helikopterem i wylądował za katedrą. Stamtąd, w opancerzonym papamobile, pojechał al. NMP na Jasną Górę wśród szpaleru tysięcy wiernych.

Środki bezpieczeństwa

W 1979 r. Jan Paweł II jechał otwartym kabrioletem. Przed kurią diecezjalną siadł na ławce i można było podejść do niego bardzo blisko. Jednak po zamachu w 1981 roku zaostrzono środki bezpieczeństwa .

- W 1979 roku mogłem niemal dotknąć papieża Jana Pawła II, a byłem przecież zwykłym księdzem, pracowałem w kurii - wspomina ksiądz biskup Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. - W 1983 roku również pracowałem w kurii, byłem wizytatorem. Wtedy trudno już było o bezpośredni kontakt z papieżem. Nie zabiegałem o wejściówki do stref, gdzie można było być bliżej Ojca Świętego. Starałem się, aby dostali je świeccy. Ja byłem w tłumie. Słyszałem Ojca Świętego, ale go nie widziałem.

Wierni wspinali się na drzewa aby zobaczyć Jana Pawła II

Aby zobaczyć Jana Pawła II w Częstochowie , ludzie w parkach podjasnogórskich wspinali się na drzewa. Łamały się gałęzie, ale nikomu nic się nie stało.
Na Jasnej Górze dla Ojca Świętego Jana Pawła II przygotowano apartament prymasa Polski. Jest to nieduże pomieszczenie składające się z pokoju i łazienki. Znajduje się od strony wałów przylegających do placu przed jasnogórskim szczytem. Kiedy jednak dostojny gość był zmęczony, przygotowano mu celę nad rozmównicą wewnętrzną, gdzie nie dochodzi gwar z placu przed wałami.

W sanktuarium miało miejsce szczególne wydarzenie, o którym dowiedzieliśmy się dopiero w 2006 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II złożył bowiem na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 roku, jako wotum, pas sutanny, przestrzelony podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku. Przez ponad dwadzieścia lat to najcenniejsze wotum nie było jednak eksponowane. Dopiero w 2006 papież zgodził się, aby pas został publicznie pokazany i na stałe umieszczony w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Ojciec Marian Lubelski, przeor klasztoru jasnogórskiego, poprosił Ojca Świętego, aby pas mogli oglądać wierni.
- Miałem możliwość oglądać i dotykać tysiące wotów jasnogórskich. Ale ten pas jest wyjątkowy. To coś więcej. Jest świadkiem zamachu na życie Ojca Świętego. Zamachu, którego okoliczności nie zostały wyjaśnione do końca. Dla sanktuarium możliwość ukazania takiego wotum jest wielkim wydarzeniem - podkreślał ojciec Jan Golonka, kustosz zbiorów jasnogórskich.

Wolność na Jasnej Górze

Papież bardzo chciał w 1983 roku pojechać do Gdańska, ale władze PRL nie wyraziły na to zgody. Gdańsk przyjechał więc do Częstochowy, na Jasną Górę. I na błoniach jasnogórskich, w alei Sienkiewicza, powiewały setki transparentów Solidarności. Archiwalne zdjęcia z pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy, które publikujemy widać tarnsparenty Solidarności.

W homilii, podczas mszy na wałach jasnogórskich 19 czerwca 1983 r., Ojciec Święty powiedział:

- Podczas poprzedniej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku powiedziałem na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni. Tak. Tu, na Jasnej Górze, gdzie mieszkała Królowa Polski, w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni. O Jasną Górę też opierała się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości, wyrażane w tych słowach: "Przed Twe ołtarze zanosim błaganie - Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!" Mamy bardzo trudne położenie geopolityczne. Mamy bardzo trudne dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Bolesne doświadczenia historii wyostrzyły naszą wrażliwość w zakresie podstawowych praw człowieka i praw narodu: zwłaszcza prawa do wolności, do suwerennego bytu, do poszanowania wolności sumienia i religii, praw ludzkiej pracy... Mamy też różne ludzkie słabości, wady i grzechy, i to grzechy ciężkie, o których stale musimy pamiętać - i stale z nich się wyzwalać.

Solidarność

Zapis tej pielgrzymki przygotował Krzysztof Kasprzak. Są na tym filmie kadry, których nie pokazywała telewizja. Publikujemy archiwalne zdjęcia z pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochjowy.

- To są filmy ze zbiorów archiwalnych Civitas Christiana - mówi Kasprzak. Studio Filmowe KasFilm zrealizowało cykl filmów na płytach DVD z czterech pierwszych pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy. - Wybrałem te pielgrzymki dlatego, że Ojciec Święty w Częstochowie przebywał zawsze przez parę dni, był nie tylko na Jasnej Górze, ale także odwiedzał różne miejsca w mieście - wyjaśnia.
Jan Paweł II aż sześciokrotnie odwiedził Częstochowę, ale te dwie ostatnie wizyty były krótkie, zaledwie parogodzinne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto