Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góralska uroda, taniec i muzyka zachwyciły ludzi pod Gubałówką

Łukasz Bobek
23.08.2015 zakopane 
parada festiwal folkloru ziem gorskich parada na krupowki
fot. lukasz bobek / polskapress
23.08.2015 zakopane parada festiwal folkloru ziem gorskich parada na krupowki fot. lukasz bobek / polskapress brak
49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich za nami. Złote ciupagi oraz tytuły najśwarniejszego górala i najpiękniejszej góralki przyznane.

Po wczorajszym koncercie finałowym najszczęśliwsze były zespoły z Łodygowic (Żywiecczyzna), Turcji i Bułgarii, które najbardziej spodobały się festiwalowemu jury, oraz Wanta z Chicago, w którym występują zwycięzcy naszego plebiscytu na najpiękniejszą góralkę i najśwarniejszego górala świata 2017 roku. Monika Cisoń zdobyła 308 głosów, wyprzedzając Ilonę Kalatę z zespołu Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy w pow. limanowskim (212) i Katarzynę Stachoń Wawrzków z zespołu Giewont z Zakopanego (199).

- Zaskoczona jestem bardzo. Wszystkie dziewczyny są piękne - mówiła 23-letnia Monika Cisoń, która od 9 lat mieszka w USA, a od 8 tańczy w zespole Wanta. W nagrodę dostała sznur czerwonych, góralskich korali.

Pierwszy raz wybieraliśmy góralskiego mistera festiwalu, czyli najśwarniejszego górala 2017. Tytuł ten przypadł Pawłowi Zalińskiemu z amerykańskiej Wanty. Zdobył aż 1029 głosów. Wyprzedził Dominika Cwajna z zespołu Magurzanie (874) i Andrzeja Skupnia z zespołu Giewont.

- Nie spodziewałem się wygranej, walka o pierwsze miejsce toczyła się aż do samego końca - przyznał 29-letni Paweł Zaliński.

Góralski mister wróci do Stanów Zjednoczonych z piękną góralską spinką.

Czytelnicy „Krakowskiej” mogli także pobawić się w jurorów festiwalu za sprawą plebiscytu na najlepszy zespół festiwalu. Zdecydowali, że na nagrodę publiczności zasługuje wspomniana Wanta z Chicago. Górale zza wielkiej wody zdobyli w sumie 237 głosów, drudzy byli Magurzanie z Łodygowic (86), a trzeci - Giewont z Zakopanego (24).

Najlepszy zespół otrzymał obraz na szkle.

Nagrody przyznało także profesjonalne, międzynarodowe jury festiwalu. W tym roku 14 zespołów z zagranicy i cztery z Polski rywalizowały w trzech kategoriach: zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej (kat. 1), zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej (kat. 2) oraz zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej (kat. 3). W pierwszej złotą ciupagę dostali Magurzanie, srebrną - Giewont, brązową - Jakubkowianie z Łososiny Dolnej. Drugą kategorię wygrał zespół Nevrokopski Ensemble z Bułgarii, srebrną ciupagę dostał węgierski Sárréti Csókavirág Folk Ensemble”, brązową - Wanta. W kategorii trzeciej złotą ciupagę wywalczył zespół Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Topluluğu” z Turcji, srebrną - słowacki Zobor, a brązowy - Skopje z Macedonii.

Jury przyznało też nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi Severnaya Raduga z rosyjskiej Jakucji („za wprowadzanie w świat odmiennych wierzeń, magii i tradycji”). Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego powędrowała do La Savoie z Francji.

WIDEO: Pendolino w Zakopanem. Na razie – "testowo"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto