Zarówno w Zakopanem, jak i w Nowym Targu w dzień Wszystkich Świętych odbywają się kwesty na rzecz renowacji zabytkowych mogił na podhalańskich nekropoliach. Dzięki zebranym pieniądzom zabytkowe nagrobki, jak i te, o które nie dbają rodziny, nie zanikają, ale zyskują nowy wygląd.

W Zakopanem kwesty odbywają się na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, a także na nowym cmentarzy przy ul. Nowotarskiej.
- Na szczęście mało jest osób, które przechodzą obok kwest obojętnie - mówi Jan Gąsienica Walczak, który kwestował na Pęksowym Brzyzku. - To dobrze, że ludzie dają pieniądze na renowację nagrobków. Efekty kwest z ubiegłych lat widać na Pęksowym. Dawniej ta tak ważna dla Zakopanego i Polski była dość zaniedbana, że aż wstyd był. Teraz groby zacnych górali, ale i ludzi z całej Polski są odnowione.

Jak dodaje Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański, który również kwestował na Pęksowym, mimo, że w Polsce jest kryzys, ludzie szczodrą ręką dają pieniądze na renowację nagrobków.

Przed rokiem w Zakopanem udało się zebrać prawie 19 tys. zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!