(© Anna Kaczmarz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Co roku w kwietniu gimnazjaliści zdają trzyczęściowy egzamin. Ma on pomóc uczniom w oswojeniu się ze stresem, sprawdzić ich wiedzę po trzech latach nauki, a także przygotować do matury. Zanim jednak nadejdzie kwiecień, uczniowie będą mogli poczuć atmosferę egzaminu. W listopadzie CKE przeprowadza próbne testy. Dziś gimnazjaliści piszą część humanistyczną z języka polskiego, historii i WOS-u. Tuż po zakończeniu testów znajdziecie u nas arkusze i odpowiedzi!

Próbny egzamin gimnazjalny 2013: część humanistyczna. Język Polski [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE]


Próbny egzamin gimnazjalny 2012/2013 z CKE: język polski, historia, WOS. Odpowiedzi u nas już jutro!


Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części : humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. Pierwszy test podzielony jest na dwa osobne działy - język polski oraz historia z wiedzą o społeczeństwie. Najpierw gimnazjaliści będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące lektur, tekstów literackich, popularnonaukowych i publicystycznych.

Najważniejszą umiejętnością jest tutaj czytanie ze zrozumieniem, a także formułowanie własnego tekstu. Dłuższą formą pisemną może być rozprawka, opowiadanie, charakterystyka, opis lub sprawozdanie. Uczniowie powinni potrafić stworzyć CV, podanie, życiorys, dedykację, list oficjalny, motywacyjny, ogłoszenie i zaproszenie. W drugiej części pojawią się jedynie zadania zamknięte. Będą odnosić się do różnych epok, zagadnień i tekstów źródłowych. Całość trwa 150 minut.

Egzamin gimnazjalny 2012: część humanistyczna. Język Polski. Pierwsze komentarze [ZDJĘCIA]


Zobacz jak było w kwietniu: Egzamin gimnazjalny 2012: część humanistyczna. Język Polski [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE]


Drugiego dnia gimnazjaliści przystępują do części matematycznej (zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte). Od zeszłego roku mniejszy nacisk kładziony jest na znajomość algorytmów,a większy na rozumienie pojęć i ich strategiczne wykorzystanie. Kolejny test składa się z zadań z zakresu biologii, fizyki, chemii i geografii. Całość trwa ponownie 150 minut.

Ostatni dzień to testy językowe przeprowadzane na dwóch poziomach - podstawowym i rozszerzonym. Pierwszy muszą zdawać wszyscy uczniowie. Zadania obejmują rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji i środków językowych. Gimnazjaliści, którzy uczą się języka już od podstawówki, muszą przystąpić także do egzaminu rozszerzonego. Znajdą tam zadania trudniejsze, wymagające dokładniejszej znajomości gramatyki oraz dłuższe, bardziej zaawansowane wypracowanie. Każdy z testów trwa godzinę.

Tegoroczny próbny egzamin rozpocznie się 13.11. Ten właściwy odbędzie się 23, 24 i 25 kwietnia 2013 r.

HARMONOGRAM PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2013:


- 13 listopada (wtorek) – historia i wos oraz język polski
- 14 listopada (środa) – przedmioty przyrodnicze oraz matematyka
- 15 listopada (czwartek) – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym i rozszerzonym

Próbny egzamin gimnazjalny 2013 z CKE, część humanistyczna. Co będzie na teście?

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!