(© fot. Halina Kraczyńska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kilkudziesięciu wolontariuszy z pędzelkami w rękach i puszkami farby wyruszyło w Tatry, by je... pomalować. To początek wielkich porządków w górach - obiecuje Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do końca roku nie tylko oznakowania szlaków zostaną pomalowane, ale wymienione będą także wszystkie kierunkowskazy na ścieżkach. Pojawią się też nowe tablice i spot radiowy w wagoniku kolejki z niedźwiedziem w roli głównej.

Pomalowanie oznakowań i wymiana setek kierunkowskazów na wszystkich szlakach, jak się okazuje, jest niebywałym przedsięwzięciem, choćby z u-wagi na to, że w naszych Tatrach mamy około 250 km wytyczonych ścieżek. Spora ich część biegnie w trudnym, często eksponowanym terenie.
- Nasi wolontariusze pomalowali już szlaki w Dolinie Kościeliskiej, Morskim Oku oraz w Dolinie Pięciu Stawów - informuje Jan Krzeptowski, koordynator wolontariatu.
Ochotników z pędzlami na tatrzańskich szlakach będzie można spotkać, przy słonecznej pogodzie, do końca września.


- Na trudne odcinki szlaków, gdzie wykonywanie prac może być niebezpieczne, pójdą już fachowcy - zaznacza Krzeptowski.
W całych Tatrach wymienio-ne zostaną również tablice kierunkowe.
- Zmieniona zostaną czcio-nka oraz układ informacji na kierunkowskazach - mówi Ziobrowski. - Pojawią się na nich nowe logo TPN i nowe czasy wędrówek, tylko nieznacznie odbiegające od tych podawanych do niedawna. Nadal w ich określeniu opieramy się na "Przewodniku po Tatrach" Józefa Nyki. Przy okazji wymiany usunęliśmy z tablic pewne nie-ścisłości, na przykład zamiast "Gąsienicowej Hali" będzie "Hala Gąsienicowa". Tak jak było dawniej.Tablice edukacyjne w wagoniku

Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe rozpoczynają wspólną akcję edukacyjną.
Na stacjach PKL pojawią się tablice (a w wagoniku kolejki na Kasprowy Wierch będzie emitowany spot radiowy) informujące turystów, jak powinni się zachować, wchodząc na teren Parku, gdzie żyją zwierzęta będące pod ochroną. Na tablicach umieszczony jest niedźwiedź, który prosi turystów, aby byli grzeczni - nie płoszyli i nie dokarmiali zwierząt tatrzańskich oraz nie schodzili ze szlaków. Podobne tablice, tyle że informujące, jak zachować się w przypadku spotkania oko w oko z niedźwiedziem - pojawią się przy niektórych szlakach.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!