Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Winiarski: Kamil Stoch jest w pełni sił. Po urazie sprzed tygodni nie ma śladu

Łukasz Bobek
Dr Aleksander Winiarski pracuje w szpitalu w Nowym Targu
Dr Aleksander Winiarski pracuje w szpitalu w Nowym Targu Łukasz Bobek
Rozmawiamy z dr. Aleksandrem Winiarskim, ortopedą, który leczył m.in. kontuzję naszego najlepszego skoczka Kamila Stocha.

Panie Doktorze, tak szybkie dojście do zdrowia Kamila Stocha, tak dobre wyniki były dla Pana zaskoczeniem, czy może oznacza to, że zabieg przeszedł zgodnie z oczekiwaniami?
Zabieg przeszedł zgodnie z oczekiwaniami, chociaż była to trochę miła niespodzianka, bo Kamil bardzo chciał startować w Turnieju Czterech Skoczni, czyli nieco ponad 2 tygodnie po operacji. Zrobiliśmy próby przed zawodami i okazało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mógł startować.

I jak na razie chyba Kamil czuje się dobrze...
Tak, a co najważniejsze, nie odczuwa żadnych dolegliwości, więc ja z punktu widzenia lekarskiego jestem bardzo zadowolony z takiego przebiegu operacji.

Rozumiem, że ten problem medyczny dla Kamila został na razie definitywnie zamknięty.
Tak, myślę, że tak. Kamil miał wyrośl chrzęstno-kostną w kości skokowej, która w momencie skrajnego zgięcia, które skoczek musi wykonać podczas lotu, drażniła mu torebkę stawową, a także - prawdopodobnie - powierzchnię drugiej kości. Stąd były duże dolegliwości bólowe i pewnie uszkodzenia - jakieś naczynia wewnątrzstawowe, bo posiadał krwawy wysięk w stawie. To musiało boleć.

Rozumiem, że właśnie układ kostno-szkieletowy, mięśnie, stawy u sportowców są o wiele bardziej narażone na kontuzję. Jest to zapewne związane ze sporymi przeciążeniami, jakim poddawane są ich organizmy.
Naturalnie, każdy sport ma pewne części narządu ruchu narażone na przeciążenia. Jeśli chodzi o skoki narciarskie, to są to stawy kolanowe i stawy skokowe, a także kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Stawy kolanowe dlatego, że nie tylko przy odbiciu pracują, ale także przy lądowaniu są poddane dużym obciążeniom. Te stawy muszą być stabilne, by zawodnik mógł utrzymać równowagę przy dużej szybkości. Stawy skokowe z kolei są chronione przez buty, ale również są poddane dużym przeciążeniom. I to, wydaje się, dopadło Kamila po kilkunastu latach treningów i skoków. Dodatkowo podczas lądowania bardzo przeciążony jest kręgosłup. Stąd skoczkowie niejednokrotnie, zwłaszcza ci starsi, zaczynają się skarżyć na dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem.

Pewnie dlatego skoczkowie z kadry narodowej muszą być pod ciągłą opieką i kontrolą lekarską.
Tak, my zawsze przeprowadzamy takie badania, głównie ortopedyczne, a ogólne badania robi ośrodek w Warszawie. Ja ze swojej strony robię to po sezonie i jesienią na starcie sezonu. Jeżeli skoczek nie odczuwa żadnych dolegliwości, pewne rzeczy można przeoczyć. Tak też się stało w przypadku Kamila. On nie miał absolutnie żadnych dolegliwości. Zresztą kilka miesięcy wcześniej przed operacją zdobył dwa złote medale, inne trofea, a jesienią okazało się, że mamy taką niespodziankę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto