Poszukując niecodziennych rozwiązań, przyjrzyjmy się możliwościom, jakie daje klinkier.

W architekturze wnętrz - trudno uznać ją za nowość. Pomimo stosunkowo dużej popularności cegły w obiektach użyteczności publicznej (sięgają po nią chętnie od lat projektanci wystroju galerii artystycznych, lokali gastronomicznych oraz centrów handlowych), większość inwestorów prywatnych stosuje ją wyłącznie jako materiał do wznoszenia ścian, a klinkierową - na zewnątrz: na elewacji, cokole czy ogrodzeniu. We wnętrzach z roli podrzędnej do roli ozdoby cegły awansowały dopiero wtedy, gdy wybuchła moda na wnętrza surowe, industrialne, czyli tzw. lofty. Tymczasem w pomieszczeniach, które nie są urządzone w żadnym konkretnym stylu czy klimacie, to właśnie klinkierowe wstawki pomogą stworzyć wyjątkowy charakter.

Czytaj także: Wnętrze w stylu naturalnym, czyli drewno, kamień i len

Murowane ściany na kilka sposobów

Ciekawy efekt osiągnie się dzięki wykończeniu cegłą całej powierzchni jednej z czterech ścian w których zamknięty jest pokój. Kontrastując np. z jasnym tynkiem pozostałych płaszczyzn, przyciągnie uwagę i wykreuje klimat wnętrza. Należy jednak pamiętać, by ściany murowanej, bez względu na to jaki ma kolor czy fakturę, nie przytłaczać niepotrzebnymi dodatkami ani nie stawiać przy niej ciężkich mebli. Jeden obraz czy niewielki stolik w zupełności wystarczą, ponieważ sama ściana jest już wystarczająco dekoracyjna i to na niej ma się skupiać wzrok. Inne rozwiązanie to pokrycie cegłami lub płytkami klinkierowymi tylko fragmentu ściany - może to być jakiś konkretny kształt, jak kwadrat czy inna figura geometryczna, przestrzeń wykuszu, cegły mogą też być ułożone schodkowo i przenikać się z materiałem, którym wykończono pozostałą część ściany. Oryginalnym pomysłem jest także nieregularne rozmieszczenie klinkieru na powierzchni ściany, w grupach po kilka cegieł lub płytek. Możliwości kształtowania przestrzeni przy pomocy klinkieru są ogromne - producenci oferują bardzo wiele kolorów, faktur i formatów ceramicznych produktów, wystarczy więc pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność, by stworzyć miejsce oryginalne i niepowtarzalne.

W roli głównej

Klasyką w architekturze wnętrz jest obudowanie klinkierem kominka. W tej roli stosowana jest od stuleci. Jeżeli wyjdziemy jednak poza schemat - okaże się, że cegła może, ale wcale nie musi być zastosowana tylko w tym celu lub do wykończenia ściany.

Zobacz też: Dekoracje w stylu postindustrialnym

Ciekawym rozwiązaniem jest wymurowanie z niej elementów nietypowych, których nie kojarzymy zwykle z klinkierem, np. półek lub całych regałów.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!